تهران, بلوار آفریقا، خیابان بابک بهرامی، پلاک 10 8748 - 021 info@dapa.ir

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان

اهداف سامانه مشاغل ایران

1- تدوین بانک اطلاعات بومی مشاغل ایران:

با ثبت اظهارات کاربران سامانه در بعد کارفرمایی و کارجویی و با توجه به اینکه در هر عنوان شغلی اطلاعات متنوعی در سطوح مختلف از لحاظ اهمیت یا میزان برخورداری جمع آوری می گردد، به مرور بانک اطلاعاتی بومی مشاغل ایران که در بردارنده ویژگی های شغلی مبتنی بر اظهارات ثبت شده کاربران سامانه و روشهای علمی مورد قبول است شکل می گیرد که با توجه به مراجعه مداوم کاربران به سامانه، دائما در حال به روز رسانی براساس آخرین تغییرات اطلاعاتی بازار کار کشور است.

2- ایجاد بانک اطلاعاتی جامع فرصت های شغلی و نیروی کار

در این سامانه بانک اطلاعاتی جامعی از فرصت های شغلی معرفی شده توسط کارفرمایان برای استفاده کارجویان و نیز نیروی انسانی آماده به کار تحلیل شده (از نظر شاخص های شغلی) برای استفاده کارفرمایان و نیز بانک اطلاعات کارکنانی که بصورت مستقل فعالیت کرده و آماده همکاری با کارفرمایان ، در قالب انجام پروژه یا کار معین هستند، کارفرمایان آماده همکاری با سرمایه گذاران و بلعکس وجود خواهد داشت که با نهایت دقت و سهولت دسترسی شرایط لازم برای معرفی گروه های مختلف به یکدیگر را فراهم می کند.

3- مشاوره شغلی با رویکرد کارآفرینی:

اطلاعات بازار کار در بخش عرضه و تقاضا و نمودارهای تحلیلی آن می تواند به خلق ایده، طرح و کارهای نو منتهی شود. علاوه بر آن کارآفرینی از یک طرف به ویژگیهای فرد کارآفرین که باید در وی وجود داشته باشد مبتنی است که در این سامانه فرد می تواند از طریق خودآزمایی ها و بررسی های علمی خود را تحلیل نموده و با حداقل های مورد نظر مطابقت دهد . از سوی دیگر در هر رسته شغلی ، کارآفرینی مستلزم داشتن ویژگیهای متنوعی از حیث دانش، مهارت، تجربه و… است که این سامانه براساس اطلاعاتی که از کارفرمایان و صاحبان حرف و مشاغل مختلف بدست آورده است و نیز براساس منابع علمی معتبری که از قبل در سامانه تعریف شده است مشاوره های شغلی مورد نیاز گروه های هدف را ارئه می نماید و برای انجام این کار رویکرد کارآفرینانه را مد نظر قرار می دهد.

کارجویان و فعالان اقتصادی که بسترهای مناسب خود اشتغالی و کارآفرینی را دارند با راهنمایی و هدایت علمی و اطلاعاتی این سامانه قادر خواهند بود از بین گزینه های موجود بهترین انتخاب را داشته و تا حد زیادی از خطاهای محاسباتی و تصمیمات نادرست ناشی از فقدان اطلاعات صحیح جلوگیری خواهد شد.

4- شناخت و عرضه مشاغل نو در بازار کار:

مشاغلی که بر حسب ایجاد فناوری های نوین ایجاد گردیده یا از تغییرات عمیق روی مشاغل قبلی حاصل شده‌اند طبعا نیاز به فعالانی دارد که دارنده ویژگی های شغلی خاص این مشاغل هستند.

با توجه به رویکرد تحلیلی این سامانه، امکان معرفی مشاغل نو و فرصت های شغلی جدید براساس ویژگیهای شغلی وجود داشته و نیروهای جدید الورود به بازار کار یا فعالانی که مایل به ورود به حوزه های جدید هستند می توانند با آگاهی کامل از جزئیات این مشاغل نسبت به اخذ تصمیم ورود به این مشاغل اقدام نمایند.

مشاغل نو از درگاه های مختلفی به سامانه تعریف می شوند:

5- استاندارد سازی مشاغل:

با عنایت به اینکه در مشاغل مختلف، ویژگیهای شغلی ناشی از اظهار بر خط (on line) دائمی کارفرمایان و صاحبان حرف در حال انجام است، فعالان بازار کار می توانند وضعیت خود را با اطلاعات ثبت شده در سامانه مقایسه کرده و اختلافات احتمالی(مثبت یا منفی) بین اطلاعات ثبت شده در سامانه و شرایط خود را مشخص نمایند. همچنین نیروی کار نیز می تواند با شرکت در فرایندهای سنجش و ارزشیابی که به صورت داوطلبانه یا با ارجاع از طریق کارفرما در سامانه انجام می شود ، میزان انطباق ویژگیهای خود را با استانداردهای علمی و محتوای ثبت شده در سامانه توسط کارفرمایان مورد ارزیابی قرار دهد. در سامانه برای مشاغل مختلف بر اساس ویژگیهای شغل و شاغل انواع تستهای تشخیصی و تحلیل پیش بینی خواهد شد. اجرای تستها به صورت الکترونیکی و سایر روشها قابل انجام خواهد بود.

6- ارائه اطلاعات شغلی مناسب جهت استفاده نیروهای در شرف ورود به بازارکار:

نظام آموزشی کشور اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالی می توانند از اطلاعات این سامانه جهت آشناسازی هرچه بیشتر فراگیران خود که در آینده به فعالان اقتصادی کشور ملحق می گردند استفاده کنند. بدیهی است اطلاعات واقعی و معتبر از حوزه اشتغال علاوه بر اینکه دانش آموزان و دانشجویان را با تصویری واقعی از آینده شغلی آنها آشنا می سازد، سیاست گزاران آموزش کشور را نیز جهت برنامه ریزی مطلوب تر و مبتنی بر نیازهای واقعی بازار کار و اشتغال و آمایش نظام آموزشی براساس نیازها یاری خواهد کرد. با استفاده از اطلاعات سامانه می توان نیازهای آموزشی بازار کار را نیز تشخیص داده و برای جوابگویی به این نیازها برنامه ریزی و اقدام کرد.

7- ارائه اطلاعات به حوزه آموزش فنی و حرفه ای و مهارت آموزی:

این سامانه در تعامل با سیستم آموزش فنی و حرفه ای و مهارت آموزی کشور قادر خواهد بود اطلاعات ارزشمندی را در اختیار گروه های هدف قرار دهد، از جمله کارفرمایانی که نیاز به آموزش نیروهای خود داشته و یا پس از استفاده از خدمات سامانه، نیازهای جدیدی در حوزه مهارت آموزی به کارکنان خود احساس می کنند و یا کارکنان مستقل، کارآموزان، کارجویان و سایر علاقمندانی که از طریق سامانه مهارتهای لازم برای شغل مورد نظر خود را تشخیص داده و به آموزش احتیاج دارند. همچنین اطلاعات اظهار شده توسط کارفرمایان ، کارجویان و کارکنان نیز می تواند منبع ارزشمندی جهت تشخیص نیازهای آموزشی در حوزه مهارت و حرفه آموزی بوده و سازمانهای متولی آموزش فنی و حرفه ای را جهت برنامه ریزی مناسب و پیش‌بینی زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم جهت توسعه این آموزشها متناسب با نیازهای واقعی و روز کشور کمک کند و از این طریق موجب توزیع بهینه منابع بر حسب نیازهای روز مناطق مختلف جغرافیایی و حوزه های مختلف شغلی گردد.

8- ارائه خدمات کاریابی مجازی:

این سامانه قادر خواهد بود برای گروه های هدف کارفرما، کارجو، کارآفرین، کارکنان مستقل و… امکان انتخاب بهترین گزینه از بین پیشنهادهای موجود را فراهم کند. با عنایت به اینکه تمامی اطلاعات سامانه بصورت دسته‌بندی شده و تحلیلی اخذ و ارائه می گردد، هر کاربر قادر است با دید کامل و براساس نیازهای خود و یا خودآزمایی های موجود در سامانه به شناخت بهتر و انتخاب شایسته اقدام کند.

9- فراهم نمودن بستر مناسب جهت انجام طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه اشتغال:

بانکهای اطلاعاتی متنوع و بهنگام سامانه، جهت استفاده محققان و پژوهشگران در دسترس بوده و علاقمندان می توانند با طراحی پروژه های تحقیقاتی مورد نظر خود و با همکاری مدیریت سامانه این طرح ها را به اجرا بگذارند از جمله موضوعاتی که می تواند مبنای انجام تحقیقات و پروژه های اجرایی مرتبط با این سامانه واقع شود عبارت است از:

1 . استخراج و تحلیل عناوین شغلی کشور

2 . شناسایی، تحلیل و استاندارد سازی مشاغل جدید با رویکرد:

1 . مطالعه تطبیقی اسناد و مدارک بین المللی در زمینه فرهنگ ملی مشاغل و تحلیل محتوای آنها از دیدگاه سطح فناوری و ظرفیت آموزش.

2 . تدوین راهنمای جامع اصطلاح شناسی مشاغل ایران.

3 . تهیه اسناد مکتوب فرهنگ ملی مشاغل در بخش های خدمات، صنعت و کشاورزی.

همچنین با عنایت به جامعیت و انعطاف پذیری بالای سامانه از نقطه نظر طراحی و اجرا ، برای سایر نیازهایی که از سوی متخصصان، مدیران و دستگاه های متولی حوزه اشتغال لازم دانسته شوند نیز شرایط مناسبی در نظر گرفته خواهد شد و بخشهای پیشنهادی در سامانه گنجانده می گردد.

10- تهیه و تدوین نظام جامع کدگذاری مشاغل استاندارد و ماتریسی کردن مشاغل برحسب مهارت و کدهای شغلی:

در این سامانه احصاء مشاغل از طریق کدگذاری های استاندارد ملی و بین المللی از جمله Onet,ILO,ISCO,NOC,ASCO,ISIC خواهد بود و جداول تطبیقی مشاغل بر حسب کدینگ های مورد نظر قابل انجام می باشد.

11- پیش بینی نیازها، فرصت ها و تهدیدهای آینده کشور در حوزه اشتغال:

پس از استقرار سامانه و رجوع فعالان اقتصادی به آن، نقشه روشنی از وضعیت فعلی کشور در حوزه بازار کار بدست خواهد آمد که بیان کننده نیازها و فرصت های حوزه اشتغال و نیز نیروهای مازاد در هر بخش می باشد. با استفاده از ابزارهای نوین فناوری و هوش مصنوعی و با طراحی مدل های علمی قادر خواهیم بود شرایط آینده بازار کار را به تفکیک بخش های مختلف پیش بینی نماییم و با ارائه گزارشهای علمی در این حوزه، تصمیم گیران و سیاست گزاران را در جهت اتخاذ تصمیمات صحیح و کارگشا یاری کنیم به نحوی که بتوان حداکثر استفاده را از فرصت های پیش رو داشته و تهدیدات را مرتفع ساخت.