تهران, بلوار آفریقا، خیابان بابک بهرامی، پلاک 10 8748 - 021 info@dapa.ir

معرفی سامانه خودمراقبتی

سامانه نرم افزاری خودمراقبتی و سلامت برای مدیریت آسان هوشمند خود مراقبتی، پیشگیری و ارتقای سلامت در حوزه خودمراقبتی فردی، خانوادگی، اجتماعی و سازمانی طراحی شده است. این سامانه با استفاده از توان اساتید کشور و با بهره مندی از دانش روزآمد جهانی و با تکیه بر 10 سال تجربه موفق ما در زمینه تولید نرم افزارهای هوشمند در عرصه ملی، به عنوان ابزاری قدرتمند و علمی در اختیار خانواده های شریف ایرانی قرار گرفته است.

امروزه الگوی «پیشگیری، بهتر و کم هزینه تر از درمان است» با ایده «یک عمر سلامتی با خود مراقبتی» ادامه یافته است. اگرچه خود مراقبتی یکی از مولفه های اثربخش مدیریت سلامت در جامعه می باشد ولی نکته مهم این است که خود مراقبتی به هیچ وجه معادل خود درمانی نیست . خودمراقبتی به مجموعه آموزش ها و فراهم نمودن شرایطی گفته می شود که در نتیجه آن فرد نسبت به وضعیت سلامت خود آگاه بوده و وی را در مسیر حفظ و ارتقاء سلامت خود توانمند می سازد.

سلامت یک فرآیند مستمر و دایمی است که با توجه به وضعیت های جاری و لحظه به لحظه فرد باز تعریف شده و لذا در هر زمان حفظ و بهبود سلامت فرد نیازمند اقدامات متفاوتی می باشد.

بدیهی است تفکیک افراد جامعه در گروه های مختلف بر حسب جنس و سن در کنار تفاوت های وراثتی، و فیزیولوژیکی افراد و با توجه به زمینه های فردی مثل ابتلا به انواع ناخوشی ها و بیماری ها شرایط مدیریت سلامت را برای هر یک از افراد متمایز می سازد.

از این رو طی سالیان گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی حوزه سلامت در کشور برنامه های سلامت متعددی را برای گروه های مختلف و بر اساس انواع حالات ناخوشی و بیماری طراحی و منتشر نموده که این منابع ارزشمند، مبنای سامانه نرم افزاری ««سامانه خودمراقبتی»» قرار گرفته است.

در این سامانه تمام دوره های زندگی از قبل از تولد تا زایمان، نوزادی، کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی مد نظر قرار گرفته و براساس منابع معتبر علمی، راهکاری های حفظ و بهبود سلامت فرد ارایه می گردد. علاوه بر آن بخش های مختلف سامانه بصورت یک بسته هوشمند و هدفمند در تعامل با سایر اجزای سامانه و براساس داد و ستد اطلاعاتی با کاربران سامانه(اعضای خانواده) داده های مورد نیاز را دریافت کرده و پس از پردازش این داده ها ، اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سلامت فرد را گزارش نموده و در صورت وجود علائم خطر یا نشانه های بیماری راهنمایی ها و هشدارهای لازم را به فرد ارایه می کند.

معرفی اجمالی و امکانات سامانه خودمراقبتی

 • 1.

  امکان تعریف شناسه کاربری اختصاصی برای افراد خانواده با سطوح دسترسی محرمانه

 • 2.

  مدیریت هوشمند خدمات سلامت فرد به صورت اختصاصی در خانواده

 • 3.

  مشاور هوشمند اعضای خانواده در زمینه خود مراقبتی و پیشگیری از ناخوشی ها و بیماریها

 • 4.

  پیشنهاد مراقبتها مبتنی بر برنامه های ملی سلامت توصیه شده توسط وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

 • 5.

  آشنایی با اصول تشخیص و علایم بیماریهای شایع بر حسب گروه های مختلف سنی

 • 6.

  مدیریت تغذیه خانواده و هدایت سفره خانواده به الگوی تغذیه سالم

 • 7.

  پرونده الکترونیکی سلامت افراد با قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از سایر مراجع سلامت شامل پزشک ، مراکز درمانی ، پاراکلینیک و … .

 • 8.

  تفکیک گروه های سنی و افراد در معرض آسیب (نوزادان ، کودکان ، بانوان باردار ، سالمندان و بیماران مبتلا به بیماریهای خاص و ارایه دستورالعمل های ویژه هرگروه).

 • 9.

  دارونامه هوشمند منطبق با دارونامه رسمی کشور با امکان ارتباط با سایر بخشهای سامانه

 • 10.

  فهرست یادآوری های سلامت (داروها ، آزمایش های تشخیصی ، اقدامات پاراکلینیکی و …)

 • 11.

  بانک اطلاعاتی معتبر و مفید در حوزه های مختلف سلامت

 • 12.

  فرهنگ اطلاعات سلامت هوشمند

 • 13.

  مرجع کامل کمکهای اولیه و امداد

 • 14.

  برنامه جامع خودمراقبتی و غربال گری فردی

 • 15.

  خودمراقبتی خانوادگی با محوریت سفیران سلامت

 • 16.

  زیج خودمراقبتی

 • 17.

  خودمراقبتی اجتماعی با محوریت سفیران سلامت محلات

 • 18.

  خودمراقبتی سازمانی

بخش های سامانه:

1- مدیریت کاربران:

در این سامانه هر یک از اعضای خانواده می توانند با حفظ محرمانگی و رعایت شئون اخلاقی و حریم های شخصی افراد و از طریق یک شناسه کاربری و رمز عبور اختصاصی از امکانات نرم افزار استفاده کنند. کاربران سامانه می توانند اعضای خانواده باشند.

2- کمک های اولیه و اورژانس:

این سامانه با استفاده از به روزترین دستورالعمل های کمک های اولیه و اورژانس که از مراجع ذیصلاح بین المللی تهیه شده است، بصورت ساده ، روان و هوشمند به طوری که در کوتاه ترین زمان کاربر را به موضوع مورد نظر هدایت کند و در قالب فهرست اصولی اقدامات اورژانس، آموزش های لازم را به کاربر ارایه می نماید.

عناوین کمک های اولیه و اورژانس:

3- خود مراقبتی، پیشگیری و ارتقای سلامت:

هدف از خود مراقبتی، توانمند سازی افراد به منظور مشارکت موثر در حفظ و بهبود وضعیت سلامت آنان است ، از این رو ««سامانه خودمراقبتی»» به عنوان ابزاری علمی و کارآمد ، عموم افراد را در نیل به این هدف یاری می نماید. در این بخش از «سامانه خودمراقبتی» افراد می توانند براساس جستجوی نشانه ها و علامت ناخوشی و بیماری ها و یا براساس نتایج آزمایشات تشخیصی، وضعیت سلامت خود را ارزیابی نمایند و در صورت ابتلا به بیماری هایی که در حال حاضر علامت و نشانه بارزی نداشته یا به مرحله حاد بیماری نرسیده است، گام بزرگی در مسیر بهبودی و رهایی از این بیماریها بردارند. از طرفی دیگر اقدامات لازم و رعایت برنامه هایی که برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها تعریف شده است در این بخش از سامانه فراهم است.

dr.phone

از نکات حایز اهمیت در این بخش این است که ««سامانه خودمراقبتی»» بصورت هوشمند با سیر زندگی فرد همراه است و با افزایش سن و ورود به هر مرحله از زندگی به صورت خودکار به هنگام شده و توصیه های لازم متناسب با آن موقعیت را به فرد ارایه می کند . «سامانه خودمراقبتی» سوابق قبلی سلامت فرد، حالات بیماری و نتایج آزمایش ها و سوابق اقدامات درمانی فرد را در حافظه خود نگهداری و در موقع ارایه راهنمایی ها با در نظر گرفتن آنها عمل می کند.

«سامانه خودمراقبتی» فهرست جامعی از شکایت های معمول و علایم شایع بیماری ها داشته و کاربر می تواند با بررسی آن و با امکان جستجوی هوشمند اطلاعات از این بخش استفاده کند. در هر بیماری علایم ونشانه های خطر یا نشانه هایی که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد ذکر شده و بر این اساس در هر مورد اقدامات لازم اولیه و نیز توصیه های درمانی معمول که توسط فرد یا اطرافیان قابل انجام است ارایه می شود.

dr.phone

مدیریت دریافت خدمات سلامت:

«سامانه خودمراقبتی» امکانی فراهم نموده است تا فرد بتواند از آن به عنوان یک دستیار دقیق و وظیفه شناس برای مدیریت دریافت خدمات متعدد و متنوع سلامت خود استفاده کند. این خدمات شامل انواع اقدامات و توصیه های رایج در بخش دارو، درمان، بهداشت، آزمایش ها و اقدامات تشخیصی پاراکلینیکی و … است.

«سامانه خودمراقبتی» براساس دستوراتی که در ابتدای دوره اجرای خدمت توسط کاربر تعریف می شود در هر زمان که موقع انجام خدمت فرا برسد از طریق هشدار بصورت پیغام صوتی، پیامک و نظایر آن فرد را برای انجام آن اقدام، آگاه ساخته و سوابق خدمات انجام شده یا فراموش شده را ذخیره و گزارش می نماید.

این بخش از سامانه با سایر بخشهای نرم افزار در تعامل بوده و اطلاعات لازم را از پرونده سلامت فرد یا سایر منابع اطلاعاتی که دستورالعمل های درمانی فرد را گزارش می کنند دریافت می نماید.

راهنمای پزشکی خانواده:

«سامانه خودمراقبتی» از یکی از به روزترین منابع پزشکی دنیا که ویژه استفاده شهروندان و خانواده ها طراحی و تالیف و در تیراژ میلیونی در سطح دنیا منتشر و در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته بهره مند است. در این دانشنامه تمامی مطالب مفید که می تواند در حوزه سلامت مورد استفاده خانواده قرار گیرد براساس گروه های سنی، جنسی و نیز بر اساس دستگاه های بدن تعریف شده است.

«سامانه خودمراقبتی» بخشی را نیز برای تشخیص و ارایه اقدامات لازم برای فهرستی از بیماری های شایع در نظر گرفته است که در قالب پرسشهای مرتبط با هم و بصورت هوشمند، کاربر را به تشخیص عارضه راهنمایی می کند.

در این بخش کاربر به سوالات هدفمندی پاسخ داده که برحسب نوع جواب ارایه شده به سامانه، سوال بعدی و یا تشخیص احتمالی و اقدامات لازم با قید فوریت یا عدم فوریت ارایه می گردد.

دارونامه:

مصرف بی رویه، سوء مصرف و اشتباهات رایج در مصرف دارو از دغدغه های دایمی متولیان سلامت در کشور است. آسیب های ناشی از این گونه موارد با آموزش و دانش افزایی شهروندان درخصوص شناخت داروها و روشهای درست نگهداری و مصرف آنها به نحو موثری کاهش خواهد یافت.

برخی داروها در صورت عدم مصرف صحیح فاقد اثربخشی لازم بوده و در برخی موارد مصرف توام بعضی داروها می تواند به افزایش یا کاهش آثار آنها یا خطرات جدی دیگری منجر شود.

«سامانه خودمراقبتی» فهرست کامل دارونامه رسمی کشور را با امکان جستجوی دارو با قید اطلاعات لازم برای هر دارو ارایه می کند.

شناخت دارو، نحوه صحیح مصرف، موارد منع مصرف، تداخلات دارویی و عوارض جانبی داروها در این بخش از سامانه قابل مشاهده است.

علاوه بر آن «سامانه خودمراقبتی» از طریق ارتباط این بخش با قسمت مدیریت خدمات سلامت، فهرستی از داروهای مورد مصرف فرد را ایجاد و زمان و روش درست مصرف داروها را یادآوری می کند.

مراقبت از فرد دارای شرایط ویژه یا بیماری:

در این بخش از نرم افزار وضعیت ویژه یا حالات بیماری در خانواده مورد توجه قرار داشته و کمک می کند تا سایر اشخاص و فرد بیمار اطلاعات صحیحی از بیماری و نحوه تعامل صحیح با آن داشته باشند. در این بخش انواع حالات بیماری و یا شرایط ویژه بررسی می شود: