هلی کوپتر مریخی برای بیست و یکمین بار پرواز کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، هلی کوپتر نبوغ ۲۱ بار بر فراز مریخ پرواز کرده است. نبوغ با وزن ۱.۸ کیلوگرم در ۱۱ مارس( ۲۰ اسفند) یک پرواز عملیاتی دیگر انجام داد.

آزمایشگاه JPLناسا که ماموریت نبوغ را مدیریت می کند در توئیتر نوشت:هلی کوپتر مریخی را نمی توان متوقف کرد! نبوغ به طور موفقیت آمیز بیست و یکمین پرواز بر فراز سیاره سرخ را انجام داد. این ابزار کوچک مسافت ۳۷۰ متر را با سرعت ۳.۸۵ متر بر ثانیه پرواز کرده است. مدت زمان پرواز این هلی کوپتر نیز ۱۲۹.۲ ثانیه ذکر شده است.

نبوغ در ۲۱ عملیات خود به مدت ۳۸.۸ دقیقه بر فراز مریخ پرواز و مسافت ۴.۶۵ کیلومتر را طی کرده است. این درحالی است که کاوشگر استقامت تاکنون ۴.۳۹ کیلومتر روی سیاره مریخ حرکت کرده است.

در فوریه ۲۰۲۱ میلادی نبوغ همراه کاوشگر استقامت ناسا روی دهانه Jezero در مریخ فرود آمد. میلیاردها سال قبل در این منطقه دریاچه و رودخانه ای وجود داشته است. هلی کوپتر مذکور که با نور خورشید کار می کند در ابتدا قرار بود ۵ پرواز آزمایشی انجام دهد تا امکان اکتشاف در اتمسفر رقیق سیاره را بررسی کند.

پس از انجام ۵ پرواز آزمایشی، ناسا ماموریت نبوغ را تمدید کرد. کاوشگر استقامت و بالگرد نبوغ طی یک سال اقامت در سیاره سرخ مناطق جنوبی و جنوب غربی محل فرودشان را بررسی کردند.

منبع: مهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *