تغییر فصل‌ها نتیجه چیست؟

فصل‌ها تأثیراتی غیر قابل انکار بر زندگی انسان‌ها دارند، آنها روی فعالیت‌هایی که انسان انجام می‌دهد، غذاهایی که نیاز دارد و لباس‌هایی که بر تن می‌کند و مهم‌تر از همه حالات روحی تأثیر می‌گذارد.

علت تغییر فصل

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که به دلیل بیضوی بودن مدار گردش زمین فصل‌ها تغییر می‌کنند و وقتی زمین به خورشید نزدیک‌تر است هوا گرم‌تر می‌شود و وقتی دورتر می‌شود دما پایین می‌آید. این استدلال درستی نیست البته بی ربط نیست، اما دلیل اصلی تغییرات فصول، شیب محور زمین است که در نجوم به عنوان “انحراف محوری” نیز شناخته می‌شود.

محور زمین خطی فرضی است که از وسط زمین و قطب شمال و قطب جنوب می‌گذرد. زمین حول این محور می‌چرخد و علت به‌وجود آمدن شب و روز همین چرخش وضعی زمین است. محور چرخش سیاره ما با زاویه حدود ۲۳.۵ درجه نسبت به صفحه دایره‌البروج دارای انحراف است. به احتمال زیاد این شیب بر اثر برخورد با یک سیاره دیگر به اندازه مریخ ایجاد شده است. اگرچه انحراف محوری زمین در طول سال تغییر نمی‌کند، اما با چرخش زمین به دور خورشید جهت زمین نسبت به خورشید به طور مداوم تغییر می‌کند بنابراین هنگامی که یکی از نیمکره‌های زمین به عنوان مثال نیمکره شمالی به سمت خورشید باشد ساعات بیشتری از روز روشن است و ما بهار و تابستان را تجربه می‌کنیم، اما وقتی زمین از خورشید دور شود، سردتر می‌شود و ما در فصل پاییز و زمستان قرار داریم.

زمانبندی تغییر فصول نسبت به مکان

فصول نیمکره جنوبی خلاف نیمکره شمالی است. وقتی در کشور ما زمستان است در آمریکای جنوبی تابستان است و هنگامی که فصل بهار به اروپا می‌رسد، پاییز در استرالیا آغاز می‌شود پس نیمکره شمالی و جنوبی در دوره‌های مختلف سال به سمت خورشید متمایل می‌شود.

هم‌فصلی در سیارات مختلف

با توجه به اینکه محورهای چرخشی تمام هشت سیاره منظومه شمسی انحراف دارند پس سیارات در منظومه شمسی دارای فصل هستند اما فصول دیگر سیارات کاملاً متفاوت از فصول زمین است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *