سامانه الکترونیکی مقابله با کووید-19

شرکت دانش پارسیان با تکیه بر توان علمی و فنی خود و با توجه به سابقه درخشان در حوزه پروژه های ملی، و در راستای ارزشهای خود با «ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» که متشکل از وزرای کشور، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و … می باشد همکاری مشترکی را در جهت پیاده سازی و اجرای سامانه های الکترونیکی آغاز کرد.

از طریق این سامانه، تاکنون تعداد بالغ بر 70 میلیون نفر غربالگری شده اند که از این تعداد حدود 11 میلیون نفر به صورت خود اظهاری اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده اند و حدود 60 میلیون نفر هم توسط مراکز درمانی و تلفن 4030 مورد غربالگری قرار گرفته اند.

شرکت دانش پارسیان با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گروهی از متخصصان رشته های مختلف فنی و پزشکی، شبکه جامع وزارت بهداشت را با عنوان SIB (معادل فارسی “سامانه یکپارچه بهداشت“) راه اندازی و پشتیبانی میکند که سامانه ای یکپارچه و کارآمد جهت ارائه هر چه بهتر و سریعتر خدمات بهداشتی به عموم مردم در حوزه بهداشت می باشد.

این سامانه که مبتنی بر وب بوده و در مراکز مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، بطور خاص برای جمع آوری و پردازش اطلاعات مربوط به سلامت گروه های سنی مختلف که از قبل در فرم های کاغذی ثبت و در سوابق خانوادگی مراکز بهداشت حفظ شده اند، طراحی شده است.

همچنین، سامانه شامل طیف گسترده ای از اطلاعات جمعیتی شخصی، سوابق بیماری ها، سوابق پزشکی و کلیه اطلاعات مؤثر بر سلامت فردی است. همچنین، امکان تعامل با سایر سیستم ها خارج از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله سیستم بیمه، پزشکی قانونی و غیره وجود دارد.

در این سامانه، برای تعداد 73,190,941 نفر از جمعیت کشور پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است. در حالیکه روزانه بیش از 5،800،000 نفر- خدمت در سطح کشور ثبت می گردد. همچنین، تعداد 2,494,105,000 نفر-خدمت در سامانه ثبت شده است.

ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در حکمی به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور تشکیل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را داد.

متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به دکتر سعید نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر نمکی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با عنایت به ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها در موضوع مقابله و پیشگیری بیماری کرونا، به موجب این ابلاغ به جناب‌عالی ماموریت داده می‌شود، ستادی را به عنوان «ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» تحت نظر خود متشکل از وزرای کشور، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دادستان کل کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان حج و زیارت، سخنگوی دولت و فرمانده نیروی انتظامی تشکیل دهید.

انتظار دارد ضمن برگزاری مستمر جلسات برای بررسی میدانی و اطلاعات دقیق، سیاست‌گذاری، لازم و به هنگام در ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی، اطلاع‌رسانی محتوای آموزشی به عموم مردم، پزشکان، تیم‌های درمانی و کارکنان بیمارستان‌ها و دیگر اقدامات اجرایی مورد نیاز، از تمام توان مجموعه‌های ذی‌ربط به منظور کمک به جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی هر چه سریع‌تر این بیماری استفاده نموده و به اینجانب گزارش مستمر داده شود.

بدیهی است حسب مورد از روسای سایر دستگاه‌ها نیز دعوت به عمل خواهید آورد.

حسن روحانی

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

سامانه تشخیص بیماری کووید-19

در سامانه تشخیص ویروس کرونا که برپایه خانه های بهداشت، مراکز جامع سلامت، پایگاه های سلامت و مراقبین سلامت/ بهورز است، به سه روش غربالگری صورت می گیرد.

  1. در روش اول هموطنان به جای مراجعه به مراکز درمانی و با هدف جلوگیری از هر گونه ازدحام که خود سبب انتشار ویروس کرونا می گردد، می توانند از طریق سامانه salamat.gov.ir  با وارد کردن شماره ملی خود به سوالات فرم پرسشنامه غربالگری و مراقبت کرونا جدید (COVID-19) پاسخ دهند. پس از پاسخ به سوالات، اطلاعات فرد در پرونده الکترونیک در مرکزی که تحت پوشش هستند ثبت خواهد شد. سپس، در صورت وجود هر مشکلی، مراقب سلامت/ بهورز یا پزشک با آنها تماس می گیرند.

 

2. در روش دوم، با شماره 4030 با شماره تماس سرپرست خانوار که در سامانه وجود دارد تماسی برقرار خواهد شد و سوالات مربوطه درباره وضعیت سلامت آن فرد و سایر اعضای خانواده او پرسیده می شود. این اطلاعات نیز در سامانه ثبت شده و با افرادی که دارای علائم مشکوک بوده اند تماس گرفته می شود و پیامک برای آنها فرستاده خواهد شد.

3. در روش سوم، خود افراد به طور مستقیم به مراکز درمانی مراجعه می کنند و علائم خود را بیان می کنند.

در این راستا و برای مراجعه حضوری هموطنان نیز یکهزار مرکز خدمات جامع سلامت منتخب (شبانه روزی یا ۱۶ ساعته) برای خدمت رسانی سرپایی در سراسر کشور و با اولویت مناطق کمتر برخوردار راه اندازی شده است.

نتیجه بررسی وضعیت سلامت شما با توجه به پاسخ های داده شده نمایش داده می‌شود.

  • چنانچه شما مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شوید، سامانه به شما پیشنهاد می دهد که در سریعترین زمان ممکن به پایگاه سلامت / خانه بهداشت مربوطه مراجعه فرمایید.
  • در صورتی که خدمت گیرنده در سایت salamat.gov.ir، فرم خود اظهاری کرونا را تکمیل کرده باشد و نیاز به پیگیری داشته باشد بهورز / مراقب سلامت می تواند پیگیری را انجام دهد. پس از انجام پیگیری، سامانه تشخیص و دستورالعمل لازم برای مراقب سلامت یا بهورز را نمایش می‌دهد.