تهران, بلوار آفریقا، خیابان بابک بهرامی، پلاک 10 8748 - 021 info@dapa.ir

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان

مقدمه

سامانه جامع مدیریت آزمون دانش پارسیان، نرم افزاری برای مدیریت، طراحی، تولید و اجرای انواع آزمون های الکترونیکی وقلم کاغذی است . این سامانه یک موتور آزمون ساز است که بدون محدودیت در موضوع می توان انواع آزمونها را در آن طراحی و اجرا نمود ، مشخصات کلی این سامانه به شرح زیر می باشد:

تعریف درختواره محتوایی (سرفصل دروس)

اولین مرحله برای طراحی بانک سوال تعریف سرفصل دروس در قالب یک درختواره محتوایی بدون محدودیت است.این درختواره از کل به جزء به شرح زیر تعریف می شود:

دوره آموزشی

دوره آموزشی اصلی ترین عنوان برای ایجاد یک سرفصل محتوای آزمون است. هر دوره آموزشی می تواند از یک تا تعداد نامحدودی درس تشکیل شود.

درس

هر درس ذیل عنوان یک دوره آموزشی قرار دارد و از یک تا تعداد نامحدودی فصل تشکیل شده است.

فصـل

برای هر درس امکان ایجاد فصل های مختلف به صورت نامحدود وجود دارد و در هر فصل امکان ایجاد نامحدود زیر فصل و در هر زیر فصل امکان ایجاد نامحدود بخش وجود دارد . به همین ترتیب

می توان محتوای آموزشی را تا جزیی ترین سطوح (مثلا یک واحد غیر قابل تجزیه یادگیری) تجزیه و سرفصل بندی نمود.

این درخت واره امکان سنجش هوشمند و مدیریت شده از کوچکترین واحد درسی را در اختیار طراح آزمون قرار داده و از طرح سوالات کلی و بدون شناسنامه جلوگیری می نماید ضمن اینکه با این فرض مدیر سیستم قادر خواهد بود تا به صورت جزیی سطح دانش افراد را مورد سنجش قرار داده و بصورت آماری گزارش گیری نماید.

طراحی بانک سوال

طراحی و ورود سوال به بانک سوال سامانه صرفا پس از تعریف دوره ها، فصل ها، بخش ها و پارامترهای مربوط به آن امکان پذیر است . به عبارت دیگر طراح سوال تنها قادر خواهد بود بر اساس الگویی که توسط مدیر سامانه از قبل تعریف شده است نسبت به طراحی سوال اقدام نماید. به این ترتیب هر سوال دارای یک شناسنامه محتوایی خواهد بود.

بعلاوه برای هر سوال می توان پارامترهایی از قبیل منبع، طراح، سختی و وزن را نیز مشخص کرد.

انواع سوالات قابل طراحی در نرم افزار عبارتند از:

در طراحی سوال علاوه بر متن می توان فرمول عکس، جدول، نمودار، نماد و حتی فیلم و صدا نیز به سوال و گزینه ها افزود.ضمنا امکان غلط یابی خودکار بانک سوال نیز وجود دارد.در نهایت پس از ورود سوالات به بانک سوال، جستجوی کامل و پویای بانک سوال بر اساس فیلدهای اطلاعاتی وجود دارد.

دریافت سوال از سایر منابع

در این سامانه امکان دریافت سوال از سایر منابع از جمله فایل های موجود در قالب اکسل، ورد یا بانک های اطلاعاتی دیگر و نیز دریافت سوال از طریق نرم افزار طراحی سوال که در اختیار طراحان ، ویراستاران و ممیزان سوال قرار می گیرد وجود دارد.

نرم افزار طراحی و ویراستاری سوال

در این نرم افزار که به صورت یک بسته نرم افزاری جانبی در اختیار طراحان یا ویراستاران سوال مرتبط با سازمان قرار می گیرد ، اسامی طراحان ، ویراستاران و ممیزان سوال قبلا توسط مدیریت سیستم تعریف و برای هر یک شناسه کاربری و رمز عبور اختصاصی تولید شده است . از طرفی اجازه طراحی ، ویراستاری یا ممیزی سوال نیز بر حسب لزوم به صورت ابلاغ الکترونیکی به کاربر داده شده است. کاربر پس از وارد کردن شناسه و رمز عبور خود فهرست دروس و مباحثی که باید طراحی یا ویرایش سوالات را انجام دهد مشاهده کرده و پس از انجام کار با ارتباط گرفتن با وب سرور مخصوص اطلاعات را به طور خودکار منتقل می کند. این بخش از سامانه نیز به صورت On/Off طراحی شده و لزومی به ارتباط دایم با اینترنت در حین کار وجود ندارد.

ثبت نام آزمون شوندگان

در این بخش اطلاعات داوطلبان آزمون ثبت گردیده، امکان اضافه نمودن تصویر نیز وجود دارد.داوطلبان در قالب درختواره سازمانی شامل گروه، زیر گروه، بخش و … قابل دسته بندی هستند.برای هر کاربر یک شناسه کاربری بصورت یکتا و اختصاصی توسط سامانه تعریف می گردد. ورودی و خروجی به بانکهای اطلاعاتی یا فرمت xls نیز در سامانه پیش بینی شده است.

همچنین امکان اتصال سامانه به بانک اطلاعاتی تحت وب به نحوی که اطلاعات ثبت نام کنندگان را از طریق فرم وب دریافت کند وجود دارد.

طراحی آزمون

طراحی آزمون به دو شیوه اصلی امکان پذیر است:

آزمون انتخابی

آزمون تصادفی

در آزمون انتخابی ، طراح بطور مشخص تعدادی سوال را از بانک سوال انتخاب نموده و تحت عنوان مشخص در سامانه ذخیره می نماید.

در آزمون تصادفی ، بدون اینکه سوال معینی از بانک انتخاب شود، براساس درختواره محتوایی موجود در بانک سوال، در هر بخش تعداد سوال مورد نظر در آزمون مشخص شده و در زمان اجرای آزمون هر داوطلب، سامانه بطور خودکار و تصادفی براساس سهمیه بندی فصول مختلف سوالاتی را انتخاب می کند.

برای هر آزمون می توان سوالات را براساس درجه سختی تقسیم بندی نموده و یا درجه سختی را بطور تصادفی مشخص کرد.

اعمال نمره منفی برای آزمون ، اختصاص رمز عبور و تعیین درهم ریختگی سوالات و پاسخها نیز قابل انجام است.

همچنین ارسال آزمون به وب سرور برای اجرای آزمونهای تحت وب نیز امکان دیگر این سامانه می باشد.

تخصیص آزمون

از فهرست کاربران یک یا گروهی از داوطلبان انتخاب شده و آزمونی را (انتخابی یا تصادفی) به آنها تخصیص می دهیم.در این مرحله تاریخ، ساعت و مکان اجرای آزمون نیز برای هر آزمون دهنده مشخص می شود.

امکان مدیریت هوشمند مرکز آزمون از نظر ظرفیت مجاز تخصیص ها و تاریخ و ساعت مجاز (غیر تعطیل) در سامانه وجود دارد.

عملیات آزمون

فهرست کاربرانی که برای آنها آزمونی تخصیص یافته است قابل جستجو می باشد.فهرست افراد :.

بطور جداگانه قابل مشاهده می باشند. صدور پاسخنامه و شماره صندلی نیز از این بخش قابل انجام است.

برگزاری آزمون

در این سامانه امکان انجام آزمون به روش الکترونیکی تحت شبکه داخلی ، الکترونیکی تحت وب و قلم و کاغذی با تصحیح خودکار وجود دارد.

در آزمون الکترونیکی کلیه فرایندهای آزمون از ارایه سوالات به داوطلب ، پاسخگویی و تصحیح و اعلام نتیجه تمام الکترونیکی بوده ولی در روش قلم و کاغذی بانک سوالات و طراحی آزمون به روش الکترونیکی تولید گردیده و صرفا ارایه سوالات در قالب دفترچه سوال و پاسخگویی داوطلب از طریق پاسخنامه هوشمند و به صورت غیر الکترونیکی می باشد .

تصحیح پاسخنامه

پاسخنامه آزمون های قلم و کاغذی بوسیله اسکنر پر سرعت قرائت و توسط سامانه جامع آزمون تحلیل می شود.لازم به ذکر است همه گزارش هایی که در آزمون های الکترونیکی تولید می شود در این حالت نیز ارایه خواهد شد. طبعا پس از تصحیح پاسخنامه و تولید نمره سایر مراحل کار مطابق با روش الکترونیکی خواهد بود.

نتایج آزمون

پس از اجرای آزمون، نمره آزمون دهندگان با امکان جستجوی پویا و پیشرفته براساس تمامی اطلاعات فردی، گروهی و آزمونی وجود دارد . همچنین انواع گزارش های مورد نیاز مدیر سیستم با فرمت های چاپی و الکترونیکی ((excel, word,… در دسترس می باشد.

گزارش های آماری و نمودارهای مربوط به نتایج آزمون ها نیز در این بخش پیش بینی شده است.

صدور کارنامه و گواهینامه

سامانه بطور خودکار برای همه آزمون دهندگان کارنامه تحلیلی تولید نموده و براساس حد نصاب قبولی تعریف شده توسط مدیر سیستم برای قبول شدگان گواهینامه صادر می نماید.قالب گواهینامه برای هر آزمون قابل اختصاص سازی می باشد.

ترکیب نتایج و تحلیل آزمون

در سامانه امکان ترکیب نتایج دو یا چند آزمون با تعریف ضریب و سپس تولید یک نمره کل برای آزمون دهنده وجود دارد.

تحلیل آزمون ها از بخش های دیگر آزمون است که در این قسمت بصورت فرمول نویسی پیشرفته می توان تحلیل های مختلفی را پیش بینی و براساس نتایج کسب شده تحلیل مناسب را برای هر داوطلب نمایش داد.

عملکرد سوالات

یکی از گزارش های منحصر به فرد این سامانه گزارش عملکرد سوالات می باشد.این سامانه نحوه پاسخگویی آزمون دهندگان به سوالات را بصورت هوشمند تجزیه و تحلیل نموده و گزارش هایی در خصوص تعداد و درصد پاسخهای درست و نادرست به تفکیک هرسوال، هرگزینه و با توجه به گروه های آزمون دهنده ارایه می نماید. در ادامه براساس نتایج آزمون ها می توان درجه سختی سوالات را توسط نرم افزار بصورت خودکار به هنگام سازی نمود.

سطوح دسترسی و تهیه پشتیبان

دسترسی به تمامی بخش های سامانه آزمون را می توان برای کاربران مختلف محدود سازی نمود. بعلاوه در هر زمان امکان تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مربوطه در سامانه نیز وجود دارد.

تولید مستندات آزمون

سامانه بطور خودکار و بر اساس اطلاعات آزمون شوندگان که فقط یکبار در ابتدا در سامانه تعریف شده است مستندات آزمون را بصورت اختصاصی تولید می نماید:

دفترچه سوال

سامانه آزمون، دفترچه سوال آزمونهای قلم و کاغذی (انتخابی و تصادفی) را بطور خودکار تولید می نماید.

در آزمون های همسان (انتخابی) ترتیب قرارگیری سوال ها و گزینه ها قابل جابجایی است.

پاسخنامه و شماره صندلی

پاسخنامه استاندارد و شماره صندلی در آزمون های قلم و کاغذی بطور خودکار توسط سامانه تولید می گردد.

کارت ورود به جلسه

کارت ورود به جلسه در همه آزمون ها توسط نرم افزار بطور خودکار تولید می شود.