آرتریت روماتوئید چیست؟

یک متخصص ارتوپد گفت: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی ناشی از اختلالات خود ایمنی بوده که باعث تورم و تخریب تدریجی مفاصل حرکتی شده و روز به روز محدودیت حرکتی را افزایش می‌دهد.

بابک صابری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی ناشی از اختلالات خود ایمنی بوده و زنان دو برابر مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

وی ادامه داد: این بیماری باعث تورم و تخریب تدریجی مفاصل حرکتی شده و روز به روز محدودیت حرکتی را افزایش می‌دهد.

صابری با اشاره به این‌که علت اصلی بروز این بیماری به طور دقیق مشخص نیست، عنوان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد عوامل ارثی، استعمال دخانیات، اضافه وزن و چاقی، نوع مواد خوراکی و عادات غذایی از عوامل زمینه‌ساز و شیوع آرتریت روماتوئید است.

این متخصص ارتوپد تصریح کرد: افرادی که زمینه ارثی و ژنتیکی این بیماری را دارند، به طور دائم  فعل و انفعالاتی را در سیستم سوخت و ساز خود هدایت می‌کنند و مواد تولید شده باعث آسیب، تخریب غضروف‌ها و تغییر بافت استخوانی و مفاصل می‌شوند.

وی تأکید کرد: نوع تغذیه، میزان انرژی دریافتی از طریق خوراک روزانه، حذف بعضی مواد غذایی در پیشگیری از چاقی  در تسکین و کاهش التهابات مفاصل، به خصوص مفاصل حرکتی، تأثیرگذار بوده و  در کنار  درمان‌های دارویی یا جراحی و فیزیوتراپی، اجرای یک برنامه غذایی متناسب با نوع التهاب،  فرسودگی و تخریب مفاصل، طول مدت بهبودی را کوتاه‌تر می‌کند.

صابری افزود: ازجمله مواد غذایی مستعد کننده بیماری آرتریت روماتوئید  گوشت قرمز و  مصرف زیاد مواد پروتئینی و قهوه است و در عین حال مصرف ماهی، روغن زیتون، سبزیجات و میوه باعث کاهش عوارض این بیماری می‌شود.

این متخصص ارتوپد تصریح کرد: استفاده از ماهی، به خصوص ماهی‌های پر چرب، منبع خوبی برای تأمین اسیدهای چرب امگا ۳ محسوب می‌شود و به موازات استفاده از برنامه غذایی متناسب و متعادل، گنجاندن دو وعده در طول هفته بسیار تأثیرگذار است.

وی عنوان کرد: مشکلات حرکتی و درد مفاصل ممکن است اولین تظاهرات آرتریت، آرتروز و نقرس باشد که باعث تحلیل رفتن مفصل یا غضروف شده ولی ما اغلب توجه چندانی به این عوارض نمی‌کنیم و علائم و دردهای هشداردهنده را نادیده گرفته و به خود درمانی می‌پردازیم.

صابری بیان کرد: از بین رفتن فرصت‌های طلایی برای درمان آرتریت روماتوئید، باعث  از بین رفتن تدریجی غضروف و وارد شدن آسیب به مفاصل  شده و فرد مبتلا را زمین‌گیر می‌کند، در حالیکه با اقدام و مراجعه به موقع به متخصص مربوطه،  کنترل وزن  زیر نظر یک کارشناس و یا متخصص تغذیه، نه تنها از تورم مفاصل و گسترش بیماری جلوگیری می‌شود، بلکه صرفه جویی بسیاری نیز از نظر هزینه‌های درمان بیماری در حالت‌های پیشرفته یا از کارافتادگی خواهد شد.

منبع: ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.