به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ هفتاد و ششمین جلسه شورای راهبردی دانشگاه، با حضور صاحبان فرایند و مسوولان دانشگاه برگزار شد. دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضمن تقدیر از دست اندرکاران استقرار برنامه نظام ارجاع در شرایط سخت اقتصادی، آن را مهم ترین برنامه حال حاضر وزارت بهداشت خواند و افزود: از زمان استقرار نظام ارجاع تا کنون ( طی ۳ ماه اخیر)، در ارزیابی های انجام گرفته از 1712 مورد ثبت ارجاع، 600 مورد ثبت بازخوراند در استان اتفاق افتاده که مایه افتخار گیلان است.

وی راه اندازی پزشک خانواده را از زیرساخت های نظام ارجاع دانست و تصریح کرد: دانشگاه گیلان در تابستان جاری توانست با تکیه بر نرم افزار وزارت بهداشت (سامانه سیب)، و بدون نیاز به زیر ساخت های جدید، نظام ارجاع را در بالاترین سطح( سطح ۳)، در استان مستقر، نماید. در این زمینه گیلان تنها استان کشور است که موفق به استقرار این نظام تا سطح 3 شده است.

دکتر یوسف زاده با بیان این مطلب که گیلان پیشتاز نظام ارجاع در سطح کشور است، گفت: پایش فرایند درمان، سامان دهی مقوله بیماری های غیر واگیر؛ بیماران خاص و سرطانی بحث هایی است که فراتر از برنامه های وزارت بهداشت، در برنامه دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای نظام ارجاع پیش بینی شده است. این یک تجربه بزرگ برای دانشگاه است و در این خصوص، یکپارچه شدن فعالیت های دو حوزه بهداشت و درمان، بسیار حایز اهمیت می باشد.

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود پیشگیری از سرگردانی بیماران، ارایه کاهش زمان انتظار خدمات، راه اندازی پزشک جامعه نگر، آموزش و بحث اجتماعی شدن سلامت را از اهداف استقرار نظام ارجاع برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر به خاطر استقرار مناسب این برنامه برای بهبود زیر ساخت های درمانی گیلان و تسریع در استقرار، از سوی وزارت بهداشت بودجه های زیربنایی اختصاص داده شده است، در واقع استقرار بهتر این برنامه منجر به ارجاع مناسب بیماران از حوزه بهداشت به درمان و کاهش هزینه ها می شود.

وی تاکید کرد: مدیران در سرلوحه فعالیت های خود باید به منافع مردم بیاندیشند و پاسخگوی وجدان خود باشند.

پی نوشت: تا کنون در گیلان حدود ۱۷۰۰ ارجاع سطح 2 و 500 بازخوراند ثبت شده است که این میزان در مقایسه با مشابه موارد ثبت شده در استان گلستان، 25 درصد بیشتر است. در حال حاضر، امکان ارجاع در 3 سطح در گیلان امکان پذیر شده است و گیلان تنها استانی است که نظام ارجاع را در سطح3 می تواند اجرا نماید. در این میان ثبت NCD در سامانه سیب نیز از دستاوردهای خاص این نظام در استان گیلان است.

امروز وجود یک نگاه سیستماتیک در مجموعه بزرگ دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دستاورد برنامه راهبردی این مجموعه است، امید است با توسعه فعالیت های استراتژیک، بتوان گام های بزرگی برای توسعه بهداشت و درمان در گیلان برداشته شود. در این میان آن چه مسلم است، در سومین سال اجرای برنامه راهبردی حوزه سلامت در گیلان، شاهد به بار نشستن ثمرات این برنامه در استان هستیم.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان