پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاحیه نشست سراسری معاونین بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور که عصر روز شنبه ۱۷ تیرماه سال‌جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه برگزار شد؛ افزود: در دهه ۶۰ ارائه خدمات شهری و دسترسی آسان مثل روستا فعال شد، در دهه ۷۰ پایگاه خدمات سلامت ایجاد شد و در دهه ۸۰ تحت عنوان اصلاحات، پروژه‌ای آغاز شد با حرکت تدریجی و رو به جلو که پزشک خانواده روستایی در سال ۸۴ شروع و در ادامه، برنامه طرح تحول سلامت با اصلاحات مجدد آغاز شد و در این راستا در حوزه بهداشت به همت جمعی از همکاران، این برنامه به خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت در طرح تحول ۶ برنامه و ۸ پروژه شروع شد، تصریح کرد: اولویت اول در این برنامه به روستاها اختصاص یافت و به همت اقدامات و فعالیت‌های حوزه بهداشت دستاوردهای خوبی حاصل شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: تعداد زیادی واحد بهداشتی که طول عمر زیادی داشتند و یا استجاری بودند تجهیز شد، ۲۷۰۰ واحد بهداشتی تعمیر و ساخته شد و ۶۶۰۰ واحد در شهر و روستا در دست ساخت است، همچنین ۴۴۲۵ پزشک در روستا و ۶۸۵۲ پزشک در شهرها هستند و دسترسی به خدمات رایگان، به‌روز و آسان شده است.

دکتر سیاری به افزایش اقلام دارویی، آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها نیز اشاره کرد و افزایش ۲۲۰۰ خودرو دهگردشی، برای ارائه خدمات روستایی را نیز از برکات طرح تحول ذکر کرد.

معاون وزیر بهداشت همچنین از ارائه خدمات دندانپزشکی توسط ۱۳۰۰ دندانپزشک به روستاها سخن گفت و افزود: در شهرها نیز در بین ۵۳ میلیون ایرانی، ارائه خدمات سلامت به حاشیه‌نشین‌ها در اولویت قرار گرفت و خدمات شهری فعال و دسترسی به خدمات سلامت افزایش یافت.

وی با بیان اینکه سیمای بیماری و مرگ و میرها تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم که خدمات نوینی را ارائه دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: درحال حاضر برای ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، حدود ۷ هزار نیروی جدید به کار گرفته شده است، ۷۴۷ پایگاه و ۳۳۳ مرکز خدمات جامع سلامت نیز ایجاد شده است.

دکتر سیاری تصریح کرد: توانستیم برای ۲۰میلیون شهروند ایرانی خرید خدمت کنیم و از بخش خصوصی با به کارگیری کارشناسان و مدیران، بالغ بر ۱۹ هزار نیرو را به کار گرفتیم که این امر یک نوآوری بزرگ در حوزه بهداشت بود چراکه هیچ فردی به کارمندان دولت افزوده نشد ولی خدمات افزایش یافت.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: رمز و راز موفقیت ابتدا در نیروی انسانی و مدیران است چرا که مدیریت‌ها در ایران با مشکلاتی رو به رو است و کسانی که کار را یاد می‌گیرد با تغییر سیاست‌ها کنار گذاشته می‌شوند .

وی به معماری ۱۰ پروژه در حوزه بهداشت اشاره کرد و افزود: پروژه اول از این ده پروژه، توانمندسازی مدیران بود و در این زمینه مدیران باید برای خودسازی خود وقت بگذارند و این مهم را جدی بگیرند چراکه مدیر به واسطه مدیریت خود می‌تواند در زمینه کار خود، کارآمد باشد و همچنین عملی کردن دانسته‌ها باید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه حوزه آموزش نیروی انسانی به عنوان اساس و  اصل این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد و از همین منظر است که هر چقدر بخواهیم این حوزه از کیفیت بیشتری برخوردار باشد باید روی این موضوع بیشتر کار کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به احداث ۲۷۰۰ واحد بهداشتی در شهرها و ۶۶۵۰ واحد در روستاها اشاره و تصریح کرد: ۹۳۵ میلیارد تومان در جهت خرید تعمیر و تجهیز بهبود استاندارد هزینه شده است و همچنین بسته‌های خدمات به‌روز شده است و به صورت الکترونیک ارایه می‌شود و دراین راستا، برای ۸۷٫۶ درصد از افراد جامعه پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است که در سامانه سیب، سینا و ناب ثبت‌نام کرده‌اند و ۳۶درصد جمعیت با ثبت‌نام در این سامانه‌ها از خدمات سلامت رایگان بهره‌مند شده‌اند.

دکتر سیاری یادآور شد: پرونده الکترونیک سلامت باید جدی تلقی شود و مدیریت گردد و این سیستم بدون پایش و مدیریت امکان پیشرفت ندارد.

معاون وزیر بهداشت، حوزه بهداشت را به عنوان یکی از منظم‌ترین حوزه‌ها معرفی کرد، چرا که این حوزه توانسته است برنامه عملیاتی و حوزه‌های خود را بشناسد و در سه مقوله قانون‌مداری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگوئی موفق عمل کند.

نشست سراسری معاونین بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور به مدت ۳ روز در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان درحال برگزاری است.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان