به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در جشنواره عمران سلامت، اظهار داشت: مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور زندگی و آبروی خود را وقف نظام و انقلاب اسلامی کردند و عاشقانه و خالصانه شبانه روز تلاش کردند و طرحی بزرگ و بی نظیر در تاریخ کشور(طرح تحول سلامت) را به مرحله اجرا درآوردند؛ طرحی که حاصل آن رضایتمندی بیش از ۸۰ درصد از مردم و به ویژه محرومین و مستضعفان شد و نتیجه این رضایتمندی در انتخابات پرشور اردیبهشت ماه به خوبی نمایان بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: طرح تحول سلامت با هدف کاهش پرداختی مردم در مراکز بهداشتی و درمانی، افزایش دسترسی به خدمات در سراسر کشور و توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی طراحی و به مرحله اجرا درآمد. برای کاهش پرداختی مردم در مراکز درمانی، بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم و پرداختی مردم در مراکز درمانی از حدود ۴۰ به حدود ۸ درصد کاهش پیدا کرد.

دکتر هاشمی گفت: در ابتدای دولت یازدهم، پرداخت از جیب مردم در ایران در بین کشورهای جهان در بدترین وضعیت قرار داشت و از بیش از ۵۵ درصد به کمتر از ۴۰ درصد تنزل پیدا کرد؛ ۱۵ درصد کاهش پرداختی مردم از جیب، عدد بزرگی است به ویژه وقتی دریابیم که برای هر درصد کاهش باید ۷۹۰ میلیارد تومان هزینه کنیم. درست است که توانسته ایم پرداخت از جیب مردم را به کمتر از ۴۰ درصد کاهش دهیم اما بر اساس برنامه ششم توسعه باید به ۲۵ درصد برسیم که تا رسیدن به آن، راه سختی را در پیش داریم.

وزیر بهداشت از همگانی کردن بیمه سلامت به عنوان یکی از برنامه های افزایش دسترسی مردم به خدمات حوزه سلامت یاد کرد و افزود: پوشش بیمه همگانی برای نخستین بار پس از ۲۰ سال در دولت یازدهم اجرا شد و همه مردم ایران به ویژه اقشار محروم، دارای دفترچه درمانی شدند و علاوه بر جمعیت روستایی، ۱۱ میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

دکتر هاشمی با اشاره به توزیع ۱۲ هزار پزشک و متخصص و ۳۰ هزار مراقب سلامت در کشور به منظور افزایش دسترسی مردم به خدمات، یادآور شد: بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی جدید در مراکز بهداشتی و درمانی توزیع شد و امروز با افتخار می گوییم که بخش عمده ای از رنج مردم در حوزه سلامت، التیام پیدا کرده و مردم ایران به اصلاح امور در حوزه سلامت، بیش از گذشته امیدوار شده اند.

وزیر بهداشت هدف دیگر طرح تحول سلامت را نوسازی و بازسازی و توسعه مراکز بهداشتی و درمانی دانست و گفت: به اعتراف افرادی که ۳۰ سال در حوزه سلامت فعالیت دارند، در سه سال گذشته در حوزه توسعه فضای فیزیکی و نوسازی و بازسازی مراکز بهداشتی و درمانی، انقلابی رخ داده است. بیش از ۱۷ هزار خانه بهداشت نوسازی و مرمت، بیش از دو نیم میلیون متر مربع فضای بیمارستانی بازسازی و بهسازی، بیش از ۲۱ هزار تخت بیمارستانی ساخته، تجهیز و راه اندازی شدند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم وعده ایجاد ۲۱ هزار تخت بیمارستانی در کشور در را دادیم افزود: همه می گفتند که ایجاد ۲۱ هزار تخت بیمارستانی در طول این مدت، امکان پذیر نیست اما امروز ۲۵ هزار تخت بیمارستانی ساخته، تجهیز و راه اندازی شده است.

وزیر بهداشت به ساخت و راه اندازی بیش از ۵ هزار مرکز بهداشتی در کشور در دولت یازدهم اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر در کشور بیش از ۵۵۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در حال ساخت است که بر اساس پیش بینی ها، ظرف یکسال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

دکتر هاشمی از توزیع دارو، واکسن، تجهیزات پزشکی، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و ده ها خدمت حوزه سلامت به عنوان عواملی برای افزایش رضایتمندی مردم یاد کرد و گفت: در دولت یازدهم زایمان طبیعی در کشور رایگان شد و برای تکریم و آرامش زنان، حدود دو هزار واحد اختصاصی زایمان ساخته و راه اندازی شد.

وزیر بهداشت از کاهش مرگ و میر مادران باردار از ۲۵ در صد هزار به ۱۸٫۵ در هر صد هزار خبر داد و اضافه کرد: هدف گذاری برای آینده، رسیدن به مرگ کمتر از ۱۵ در هر صد هزار مادر باردار است و خوشحالیم که مرگ و میر نوزادان از ۱۲ در هزار به کمتر از ۹ در هر هزار نوزاد کاهش پیدا کرد و در این دو شاخص در رتبه یازدهم قرار داشتیم اما در حال حاضر رتبه سوم را داریم و این پاسخ افرادی است که طرح تحول سلامت را به درمان محوری متهم می کنند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اقدامات حوزه بهداشت در دولت یازدهم در تاریخ کشور، بی نظیر و بی سابقه بود چراکه با عمق جان پذیرفته ایم که پیشگیری مقدم بر درمان است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در کشور هزاران دستگاه آمبولانس توزیع و ۳۵ پایگاه اورژانس هوایی راه اندازی شد و علاوه بر اقدامات بهداشتی و درمانی، تحول بزرگی در حوزه های آموزشی و پژوهشی ایجاد شد.

دکتر هاشمی با اشاره به اجرای طرح آمایش سرزمینی برای اولین بار در سطح آموزش عالی در حوزه پزشکی، خاطرنشان کرد: در قالب این طرح، ده قطب کشوری تعریف شد و کیفیت آموزش پزشکی و نزدیک شدن به مرزهای دانش، اهمیت بیشتری پیدا کرد و در راه اندازی مراکز آموزشی و آزمون های الکترونیک و محتوای دروس، تجدید نظر شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: در حوزه پژوهش در علوم پزشکی از نظر تولید مقالات از رتبه ۲۰ به رتبه ۱۸ رسیدیم. در ابتدای دولت یازدهم، ۱۰۸ دانشمند برتر در حوزه علوم پزشکی در کشور حضور داشتند که در حال حاضر به ۴۶۶ دانشمند برتر افزایش پیدا کرده و تعداد مقالات در سامانه اسکوپوس ۴۳ و در آی اس آی، ۵۶ درصد رشد یافته است.

کتر هاشمی ضمن ابراز خرسندی از افزایش ۳۶۰ درصدی کیفیت مقالات در حوزه علوم پزشکی، گفت: از نظر استناد به مقالات گروه پزشکی با ۳۷ هزار استناد بالاتر از ۲۰ هزار استناد به مقالات ترکیه قرار گرفته ایم در حالی که در سال ۹۲، استناد به مقالات علمی گروه پزشکی ایران حدود ۱۲ هزار بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: از نظر نوآوری در حوزه پزشکی رتبه ما در دنیا از ۱۰۶ به ۷۵ رسیده و ۳۴۰ قلم داروی جدید در ۴ سال گذشته، روانه بازار شد و رونمایی ما از داروها، جنبه نمایشی نداشت و زمانی رونمایی می شد که در داروخانه ها موجود باشد و پزشک آن را تجویز کند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: همواره سیاستمداران و دولت ها علاقه مند هستند که در جهت توسعه جاده، سد، راه آهن، کارخانه و پالایشگاه تلاش کنند و اراده ای برای توسعه خدمات و رفاه و به ویژه حوزه سلامت نداشته و ندارند البته در کشورهای صنعتی و پیشرفته، این موضوع برعکس است و توسعه و رفاه، حرف اول را در موفقیت یا ناکامی دولت را می زند و برای اولین بار در دولت یازدهم، به این اشتباه پایان دادیم و خواستیم که بگوییم که هزینه کردن در حوزه سلامت به معنای هدر دادن منابع نیست و کشور برای رشد و توسعه نیاز به افرادی سالم دارد.

وزیر بهداشت گفت: راه رییس جمهور و دولت یازدهم، همان شعار انقلاب اسلامی، عمل به دستورات مقام معظم رهبری و آرمان های شهدا و امام راحل بود اما همه باید بدانیم که با اجرای طرح تحول سلامت، تازه در آغاز راه قرار داریم و باید باور کنیم که این نهال نوپا، نیازمند مراقبت است.

دکتر هاشمی ضمن انتقاد از افرادی که هزینه های حوزه سلامت را سرسام آور می دانند، گفت: متاسفانه گاهی اوقات به دلیل نفوذ بالای رقبای دولت در رسانه ها، برخی اعضای دولت نیز تحت تاثیر قرار می

گیرند در حالی که این اقدام، نشانه های غلطی است که این روزها متداول شده است. در دولت یازدهم، بودجه آموزش و پرورش بیش از دو برابر افزایش یافت و در حوزه حقوق و دستمزد و افزایش حقوق مستمری بگیران، هزینه های زیادی شد در حالی که کل منابع طرح تحول سلامت تا کنون ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است و خوشبختانه توانست سرمایه اجتماعی بالایی ایجاد کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: رتبه ایران در بین کشورهای دنیا از نظر سرانه سلامت، ۸۰ بود و اقتصادیون نباید تصور کنند که هزینه های زیادی در این حوزه صرف شده است و وضعیت ما با برخی از کشورها، قابل مقایسه نیست و در میان کشورهای سند چشم انداز، از این نظر، رتبه هشتم را داریم و باید دریابیم که نیاز به سرمایه گذاری در این حوزه، ضروری و لازم است.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت ادامه اجرای طرح تحول سلامت، خاطرنشان کرد: مهم نیست چه کسی مدیریت حوزه سلامت را بر عهده می گیرد بلکه مهم این است که شرکای حوزه سلامت، به تعهدات خود وفادار بمانند که در راس این شرکا، شخص رییس جمهور قرار دارد که صمیمانه تشکر می کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در دولت یازدهم، هیچ فردی به اندازه دکتر روحانی از حوزه سلامت حمایت نکرد و به خاطر حمایت از ارتقای سلامت مردم ایران از شما تقدیر می کنم. اعضای دولت، سازمان برنامه بودجه، سازمان امور استخدامی، مجلس، صدا و سیما، وزارت رفاه در حوزه سلامت اثرگذار هستند و همه باید کمک کنند که دولت موفق شود و در فضای رسانه ای افرادی که خود را ارزشی می دانند باید طوری تبلیغ کنند که امیدواری مردم به خدمات دولت به ویژه در حوزه سلامت کاهش نیابد.

دکتر هاشمی برای تشکیل دولت مقتدر در دوره دوازدهم آرزوی موفقیت کرد و گفت: آنچه به عنوان یک کارشناس که ۴ سال در حوزه سلامت کار کرده ام می توانم بگویم این است که برای موفقیت طرح تحول سلامت و ادامه اجرای آن، تولیت وزارت بهداشت و پایداری منابع مالی بسیار مهم است و اگر صندوق های بیمه را نتواینم تجمیع کنیم و مدیریت منابع و ارائه خدمت یکپارچه نباشد، تلاش وزارت بهداشت بی نتیجه خواهد بود و بخشی از تلاش های وزارت بهداشت توسط گروه های دیگر مداخله گر، بی ثمر می ماند.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان