هفته نامه سلامت، صفحه ۵، شنبه ۳۱تیر ۱۳۹۶

دکتر محمدرضا میرزایی معاون مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت:

در حال حاضر در کشور ۱۰ میلیون و ۱۶۰ هزار حاشیه نشین وجود دارد که به دلیل مشکلات اقتصادی از روستاها و اطراف آن به حاشیه شهرها آمده اند تا در شهر کار کنند و از امکانات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بهره ببرند. افراد حاشیه نشین امکانات بهداشتی و درمانی ندارند. ما اقدامات مان را برای ارائه بهتر خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها کامل کردیم ولی در حاشیه شهرها دسترسی کم بود، به گونه ای که پایگاه های سلامت و مراکز درمانی در آنجا فعال نبودند. بعد از طرح تحول نظام سلامت، اولین اقدام ما تکمیل برنامه پزشک خانواده روستایی بود، به صورتی که برای جمعیت روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر بسته خدماتی وسیع تعریف کردیم و پزشک و ماما در این نواحی مستقر شدند. در مجموع ۲۸ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند و اعتبار طرح از ۴۸۰ میلیارد تومان به ۲۴۴۰ میلیارد تومان رسید. در حاشیه شهرها خدمات کم بود و تحول شهری را از آنجا شروع کردیم. در این راستا ۳۵۰ مرکز سلامت و ۶۵۰ پایگاه سلامت احداث شد که البته نیروی انسانی توسط بخش خصوصی جذب و فعال شده است. در حال حاضر در این مراکز پزشک، ماما، دندان پزشک و کارشناس تغذیه و سلامت روان مستقر هستند. برنامه ریزی ما به این صورت است که به ازای هر ۵ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و به ازای ۲ تا۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت داشته باشیم. پایگاه های سلامت مثل خانه های بهداشت هستند و مردم ابتدا به پایگاه سلامت مراجعه می کنند و هر ۳ تا ۴ پایگاه به یک مرکز سلامت متصل خواهد بود. پزشک عمومی، دندان پزشک، کارشناس تغذیه و بهداشت محیط و ماما در مراکز سلامت حضور دارند.

همچنین برای ۱۰ میلیون نفر پرونده الکترونیک سلامت تهیه کردیم که همگی ثبت شده است، اما هنوز پزشک متخصص در حاشیه شهرها نداریم. در نظر داریم در مراکز بزرگ ۴ تخصص اصلی را ایجاد کنیم. همه این خدمات برای ۵۳ میلیون جمعیت شهری با حاشیه آن ها انجام می شود و همه این افراد که بیمه نبودند، بیمه سلامت شدند و تمام خدماتشان رایگان انجام خواهد شد. حاشیه نشین ها دسترسی به خدمات بهداشتی مانند واکسیناسیون نداشتند ولی در حال حاضر واکسیناسیون آن ها پوشش صددرصدی دارد. خانم های باردار، نوزادان، افراد دیابتی و کودکان و نوزادان تحت پوشش ما نبودند و وضعیت آن ها بررسی نمی شد ولی در حال حاضر همه این افراد تحت پوشش ما هستند و می توانند از خدمات بهداشتی و درمانی بهره مند شوند. بیشتر حاشیه نشینان در شهرهای زاهدان، تهران، تبریز،مشهد،قم و کرج ساکن هستند. حتی برای حاشیه نشینانی که در اطراف تهران هستند، در خود حاشیه، مراکز و پایگاه های سلامت احداث کردیم.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان