روزنامه همشهری، صفحه ۲۵، یکشنبه ۲۱خرداد ۱۳۹۶

مرکز کاکرین که موسسه ای بین المللی برای جمع آوری شواهد علمی در حوزه سلامت است به ایران آمد و دفتر نمایندگی خود را در کشورمان افتتاح کرد.

به گزارش همشهری، وزیر بهداشت در مراسم افتتاح مرکز کاکرین ایران درخصوص ویژگی های این مرکز گفت: با قرارگیری این اطلاعات در اختیار مردم، شاهد افزایش توانمندی افراد در حوزه های پیشگیری و بهداشت خواهیم بود. سازمان کاکرین با سابقه فعالیت ۲۰ ساله، شبکه ای غیرانتفاعی، غیردولتی از محققان، استادان، بیماران، مراقبان سلامت و علاقه مندان به حوزه بهداشت و درمان در سراسر جهان است که هدف از تشکیل آن، سازماندهی یافته های تحقیقات پزشکی به منظور کمک به تصمیم گیری در حوزه بهداشت و درمان و تسهیل آن از طریق تامین اطلاعات قابل اطمینان است.

یکی از طرح های در دست اقدام نظام سلامت کشور، داشبورد نظام سلامت است که یکی از خروجی های اصلی پرونده الکترونیک سلامت به شمار می رود. در این طرح، به صورت لحظه ای می توان وضعیت شاخصه های سلامتی را در کل کشور، به تفکیک استانی و یا حتی به تفکیک شهرستان، شهر و روستا نیز دسته بندی کرد و برای آن برنامه ریزی جداگانه ای داشت. کاکرین با تجربه ای که در این حوزه دارد می تواند ایران را در رسیدن به اهداف داشبورد سلامت یاری دهد. وزیر بهداشت در این باره می گوید: مرکز کاکرین ایران برای تصمیم گیری بهتر در تشخیص و درمان بیماری ها کمک بسیاری خواهد کرد؛ چرا که ما در طب دانشمندان زیادی داریم که هر کدام فتوای خاص خود را می دهند که امکان استناد به تمام این فتواها امکان پذیر نیست. از این رو نیاز به اجماعی در این زمینه داریم. این اجماع در قالب مطالعات مروری در موسسه کاکرین رنگ واقعیت می گیرد و جامعه پزشکی و گروه های مختلف علمی می توانند از این مطالعات استفاده کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز می گوید که ایران تنها کشور فعال خاورمیانه در «کاکرین» است. ملک زاده با بیان اینکه از ۱۵ سال گذشته علاقه مند به راه اندازی کاکرین در ایران بودیم، گفت: استراتژی کاکرین تا سال ۲۰۲۰ ارتقای سلامت و انجام اقدامات مبتنی بر شواهد علمی است. وی در ادامه افزود: ۳۷ هزار محقق از بیش از ۱۳۰ کشور در قالب ۵۰ گروه تحقیقاتی و ۱۷ گروه متدولوژی با این مرکز در سطح جهان همکاری می کنند.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان