روزنامه همشهری، صفحه 25، یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

با پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، نگاه‌های جامعه درمانی کشور به چگونگی ادامه برنامه طرح تحول سلامت معطوف شده است.

این موضوع از آنجایی پررنگ‌تر شده که در چند‌ماه اخیر، دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی دست‌کم 2بار از عدم‌حضورش در دولت آینده خبر داده است.

به گزارش همشهری، حسن روحانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری دوازدهم، بارها بر مسئله طرح تحول سلامت و کاهش پرداختی مردم تکیه کرد. او بدون پاسخ به انتقاداتی که به این طرح کلان مطرح است، آن را یک دستاورد عظیم عنوان کرد و از ادامه آن در دولت آینده نیز خبر داد. حالا با نگاهی به برنامه «سلامت، بهداشت و درمان دولت دوازدهم» می‌توان سرفصل‌های امیدوارکننده‌ای را برای آینده نظام درمانی کشور متصور شد؛ البته به شرط آنکه این برنامه اجرایی شود.

در بخشی از برنامه اجتماعی حسن روحانی که به موضوع طرح تحول سلامت پرداخته شده، ضمن برشمردن برخی از نکات برجسته آن، تأکید شده که «طرح تحول سلامت و همه دستاوردهای آن با وجود ارتقا‌دادن کیفیت و کاهش هزینه ارائه خدمات به بیماران، کشور را از اصلاحات ساختاری در نظام بهداشت و درمان بی‌نیاز نساخته است.»

به‌عبارت دیگر ارتقای ساختاری نظام سلامت به‌منظور پایدارسازی کیفیت و کمیت ارائه خدمات و همچنین پایدارسازی مالی نظام سلامت، همچنین اجتماعی‌کردن سلامت از ملزومات اساسی کشور است که برنامه‌ریزان دولت دوازدهم آن را مدنظر قرار داده‌اند. این بدان معناست که با اجرای طرح تحول در نظام بهداشت و درمان و بهبود زیرساخت‌ها اکنون ثبات قابل ملاحظه‌ای برای اصلاحات ساختاری فراهم شده است.

برنامه‌های اعلامی حسن روحانی در حوزه بهداشت و درمان، شامل 16سرفصل‌ است که عموم خواسته‌های جامعه درمانی کشور را در بر می‌گیرد و می‌تواند تحول واقعی را در بخش درمان به‌وجود بیاورد.

این برنامه برخلاف آنچه در نحوه اجرای طرح تحول سلامت بین سال‌های 92تا 96اجرا شد از پشتوانه قانونی برخوردار است. که مهم‌ترین سرفصل‌های این برنامه عبارت‌است از: اجرای برنامه پزشک خانواده که سبب تعریف جایگاه شایسته برای پزشکان عمومی در نظام سلامت کشور، تقویت پیشگیری سطح اول که عمدتاً بر عهده پزشکان عمومی است و کاهش هزینه‌های نظام سلامت می‌شود.
سطح‌بندی کلیه خدمات تشخیصی و درمانی براساس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده و اجازه تجویز اینگونه خدمات براساس راهنماهای بالینی، طرح ژنریک و نظام دارویی ملی کشور. این کار با اولویت خدمات درمانی‌ای که بیشترین هزینه را بر نظام سلامت تحمیل می‌کند آغاز می‌شود.

اجرای نظام ارجاع افراد نیازمند برای استفاده از خدمات بستری بیمه رایگان.

به‌کار‌گیری کامل پرونده الکترونیک سلامت و استفاده از آن برای رسیدگی به اسناد پزشکی و پرداخت هزینه آنها به‌صورت الکترونیکی(برخط).
استقرار کامل سامانه پرونده الکترونیک سلامت و مکانیزه کردن فرایندهای درمان.

تدوین راهنماهای بالینی در زمانبندی مشخص (کمتر از یک سال) برای آن دسته تشخیص‌ها و درمان‌هایی که بیشترین هزینه را بر نظام درمان تحمیل می‌کنند و سپس برای کلیه تشخیص‌ها و درمان‌ها و به تصویب آنها در شورای‌عالی بیمه خدمات درمانی.

تدوین آیین‌نامه‌های خرید راهبردی خدمات سلامت در شورای‌عالی بیمه خدمات درمانی به‌گونه‌ای که ضامن ارتقای نقش بیمه به ناظر و کنترل‌کننده هزینه سلامت و نه فقط تأمین‌کننده مالی باشد.

حذف همپوشانی‌های بیمه‌ای سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان‌های بیمه‌گر.

استانداردسازی کتاب ارزش نسبی خدمات پزشکی و تصویب آن توسط شورای‌عالی بیمه خدمات درمانی یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه حسن روحانی برای نظام درمان کشور در 4سال آینده است. قرار است این تغییرات براساس سیاست‌های کلی سلامت (ابلاغی مقام معظم رهبری) اجرایی شده و در فاز اول، اختلاف تعرفه «جزء حرفه‌ای» میان بخش‌های دولتی و غیردولتی (اعم از خصوصی، عمومی غیردولتی، خیریه و…) از میان برداشته شود. سهم سود عادلانه (و نه سود سرمایه) و استهلاک در تعرفه‌های مذکور معین و به ازای حجم خدمات خریداری شده توسط سازمان‌های بیمه‌گر از بخش دولتی، به‌عنوان یارانه دولت (که هم‌اکنون به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر سازمان‌های دولتی پرداخت می‌شود) به سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت شود تا در قالب قیمت‌های استاندارد (واقعی) میان مراکز درمانی دولتی بازتوزیع شود. درصورتی که خرید خدمت راهبردی و DRG در دستور کار قرار گیرد، مسئله بازنگری در کتاب ارزش نسبی خدمات بلاموضوع می‌شود و می‌توان بدون مشکلات ناشی از مقاومت در برابر بازنگری، از این مسئله عبور کرد.

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

برخی از مشتریان