نام کتاب    : کاربردهای فناوری اطلاعات
تألیف و گردآوری     : محمد ابراهیم طریقت
ناشر    : مؤسسه دانش پارسیان
نوبت چاپ     : اوّل ـ پاییز ۱۳۹۰
تیراژ    : ۱۰۰۰ نسخه
قیمت    :  ۳۵۰۰۰ ریال
شابک    : ۴-۵۰-۵۴۵۱-۶۰۰-۹۷۸

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

چکیده

پیش از پیدایش فناوری اطلاعات، ویژگی اصلی قرون اخیر صنعتی شدن جوامع بود و این روند تا اواسط قرون بیستم ادامه داشت. البته روند صنعتی شدن نیز، نیازهای جدیدی را در جوامع انسانی پدید آورد. حجم رو به افزایش نیازها به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، ایجاد سامانه‌های ارتباطی را به منظور تبادل اطلاعات را ایجاب نمود که بسیار گسترده و جهانگیر شد.
اکنون با پیدایش فناوری اطلاعات و بهره‌مندی این دستاورد عظیم از صنعت ارتباطات شاهد رشد و بلوغ فناوری اطلاعات و ارتباطات ( Information & Communication Technology – ICT )   در طی نیمه دوم قرن بیستم هستیم و این روند همچنان ادامه دارد. این صنعت به طور کلی شامل سخت افزارهای الکترونیکی و ارتباطی و روش‌هایی برای جمع آوری یا تولید، پردازش، ذخیره، بازیابی و انتقال اطلاعات در محیطی امن است.
در مقایسه با دوران صنعتی، مشخصه بارز فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید و هم افزایی انبوه اطلاعات در جریان مبادلات و مراودات روزمره است و هر شخص حقیقی یا حقوقی ضمن استفاده از اطلاعات مورد نیاز خود، نقش تولید کننده و یا تکمیل کننده داده‌ها را نیز بر عهده دارد.
انسان متمدن امروز، با بهره‌مندی از متدولوژی‌ها و استانداردهای متنوع توسعه سامانه‌های کاربردی، توانسته است این فناوری را در جهت اهداف تعالی جویانه خویش به خدمت بگیرد. نفوذ و تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر فرآیندهای تولید محصولات و خدمات سازمان‌ها و مؤسسات کوچک، متوسط و بزرگ تا آنجا پیش رفته است که از آن نه تنها به عنوان زیرساخت بسیاری از چرخه‌های مدیریت تولید محصولات و خدمات بلکه به منزله عامل پیش‌برنده یا توانمند ساز نیز یاد می‌شود. با عنایت به پیچیده تر شدن عرصه‌های تلاش و رقابت، اتخاذ تصمیمات درست و به موقع مدیران در تمام عرصه‌های علمی، فنی، اجتماعی، اقتصادی و … بدون استفاده از اطلاعات دقیق، کامل و به هنگام مقدور نیست و این مهم جز با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم نمی‌شود. به طور کلی تبادل اطلاعات در محیط درونی و بیرونی سازمان‌ها و تداوم کسب و کارها مستلزم ایجاد زیر ساختی امن و مطمئن است تا در بستر آن بتوان داده‌ها، به ویژه داده‌های  اقتصادی و مالی را در آن جابه‌جا کرد.
از سوی دیگر ظهور اینترنت به منزله شبکه ای به گستردگی کره زمین، بستر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را  به سرعت توسعه داده و بار دیگر مفهوم انفجار اطلاعات را به جهانیان نشان داد. کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان امروز به محیط کسب و کارها محدود نمی‌شود، چرا که شاهد طرح‌هایی برای یکپارچه سازی سامانه‌های رایانه‌ای در سطوح مختلف هستیم. بارزترین نشانه این حرکت، ایجاد برنامه‌های طراحی، توسعه و استقرار نظام مدیریتی جدیدی تحت عنوان دولت الکترونیک در اکثر کشور‌ها است. واقعیت این است که کشورها به لحاظ بهره‌مندی از امکانات و امتیازات این ساختار در سطوح متفاوتی قرار دارند؛ چون فراهم سازی بستر مناسب دولت الکترونیک نیازمند دانش، تجربه، برنامه و تأمین مالی بسیار زیادی است.
تدوین و انتشار اثر حاضر تلاشی برای معرفی فناوری اطلاعات و ارتباطات و تأکید بر اهمیت آن به مدیران و کارشناسان محترم در رشته‌های مختلف بوده و امید است که به گسترش کاربرد ظرفیت‌های با ارزش آن در سازمان‌ها کمک نماید.
دانلود فهرست کتاب