نام کتاب    :  مدل‌های پیش‌بینی جمعیت و نرم‌افزار DemProj
تألیف و گردآوری     :  مرکز آموزش و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور
ناشر    :  مؤسسه دانش پارسیان
نوبت چاپ     :  پاییز ۱۳۹۰
تیراژ    :  ۱۰۰۰ نسخه
قیمت    :  ۳۰۰۰۰ ریال
شابک    :  ۱ ـ ۵۱ ـ ۵۴۵۱ ـ ۶۰۰ ـ ۹۷۸

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

چکیده

توسعه اقتصادی با برنامه‌ریزی مدون، نیاز به اطلاعات درباره جنبه‌های گوناگون وضعیت اقتصادی اجتماعی در سطوح مختلف دارد. از آنجا که شاخص‌های توسعه به طور مستقیم و غیر مستقیم با اندازه و ساختار جمعیت مرتبط است، آگاهی از رویکردهای متنوع اندازه و ساختار جمعیت در مقاطع گوناگون زمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. از دیگر الزامات مهم برای برنامه‌ریزی آگاهانه پیش‌بینی‌های ثبت شده است که اساس بسیاری از تصمیم‌های سرمایه‌گذاری را شکل می‌دهد. برای مثال، اگر مدرسه جدیدی قرار است تأسیس شود، تصمیم در مورد معلم‌های مورد نیاز باید براساس تعداد کودکان ثبت نام شده صورت پذیرد. چنین تصمیم‌هایی بدون آگاهی برنامه‌ریزان از تعداد دانش‏آموزان ورودی به سیستم، چگونگی ارتقای آنها در سال‌های متمادی و تعداد فارغ‏التحصیلان در هر سال، امکان‌پذیر نخواهد بود.
پیش‌بینی‌ها (Projections) بیان وضعیت در آینده هستند. آنها با تخمین وقایع گذشته، آنچه در آینده رخ می‌دهد پیش‌بینی می‌کنند؛ بدون آنکه پارامترهای مربوط به قوانین و سیاست را مد نظر بگیرند. برای مثال، پیش‌بینی درباره رشد جمعیت در آینده، تغییرات در قوانین دولتی مربوط به سلامت، برنامه‌های بهداشت خانواده و غیره را در محاسبه دخالت نمی‌دهد. پیش‌بینی‌ها براساس این فرضیه قرار دارند که روند گذشته به همان شکل در آینده ادامه خواهد یافت. روایی و مفید بودن پیش‌بینی‌ها بستگی به فرضیات و نزدیکی آنها با واقعیت دارد. اگر پیش‌‌بینی‌ها براساس فرضیه یا مجموعه فرضیاتی که احتمالی وقوع آنها در آینده وجود دارد انجام شود، در آن صورت به تصویر واقعی‌تری از آینده می‌توان دست یافت. به طور کلی پیش‌بینی‌های جمعیت همیشه نوعی تخمین به حساب آمده و هرگز به‌عنوان یک پیش‌بینی نهایی به کار نمی‌روند. هم‌چنین، این تخمین‌ها باید به منظور تعیین میزان توافق آنها با آخرین تغییرات جمعیتی، مورد بازبینی مستمر قرار بگیرند. اگر اختلاف بین پیش‌بینی‌ها و وقایع رخ داده قابل توجه باشد باید دید آیا این اختلاف به دلیل کیفیت داده‌های ورودی یا به دلیل متد استفاده شده در برآوردها بوده است. در این کتاب با بیان مفاهیم کلی و مدل‏های پیش‏بینی جمعیت، به معرفی نرم‌افزار اسپکترام که بسته‏ای شامل چندین برنامه مفید از جمله برنامه DemProj برای انجام پیش‏بینی‏های مؤثر با روشی بسیار ساده است، می‏پردازیم.
دانلود فهرست کتاب