نام کتاب                  : الگوی مصرف
تالیف و گردآوری     : معاونت تحقیق و توسعه موسسه دانش پارسیان
ناشر          : موسسه دانش پارسیان
نوبت چاپ     : اول- پاییز۱۳۸۸
تیراژ                   : ۵۰۰۰ نسخه
قیمت                   : ۷۰۰۰۰ ریال
شابک          : ۳-۹-۹۰۷۰۸-۶۰۰-۹۷۸

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

چکیده

با توجه به محدودیت منابع قابل استفاده‌ و در اختیار، مدیریت و بهره‌وری منابع و فرآیند‌های مربوطه امری غیرقابل اجتناب است. برای مدیریت و تخصیص بهینه‌ منابع باید منابع موجود را شناسایی و به واحدهای قابل درک تبدیل کرده تا با توجه به کارایی هر واحد، تخصیص و مصرف آن را مدیریت کنیم. الگوی مصرف، بهینه‌هایی از مصرف منابع است که با مطالعات و تجربیات جمع‌آوری و دسته‌بندی شده است و رعایت این شاخصه‌ها و الگوها می‌تواند به ما کمک کند تا با منابع در اختیار حداکثر کارایی را داشته باشیم و از اتلاف و هدرروی منابع جلوگیری نماییم.
برای انتخاب، اندازه، جایگزینی، حفظ و نگهداری، بازیافت و بکارگیری فرآیندهای بهینه در مصرف باید این دسته از امور توسط گروه های پیشرو در جامعه معرفی و توسط سایرین تکرار شده و جامعه به آن توجه نماید که این توجه منجر به حمایت سازمان یافته و پذیرش آن گردد. سپس فعالیت با عملکرد جامعه هماهنگ و یکپارچه شده و به عنوان عرف اجتماعی درآید و در نهایت به صورت فرهنگ و سنت تکامل یافته و مورد استفاده افراد جامعه قرار گیرد و سرانجام این عمل به بخشی لاینفک از هوشیاری و آگاهی اجتماعی تبدیل شود همانطور که ملاحظه می شود تغییر یک سنت یا فرهنگ در جامعه مستلزم اصرار و تکرار گروه های پیشرو در جامعه و بخصوص نهاد دولت در جامعه می باشد و هوشیاری و آگاهی اجتماعی یک جامعه به یک موضوع حداقل میان مدت است که هر چه گروههای پیشرو جامعه نسبت به یک مسئله هوشیارتر شوند این هوشیاری می تواند به لایه های پایین تر نفوذ کرده و زمان تاثیر را کاهش دهد.
اتلاف منابع در کشور ما نخبگان و مسئولین کشور را به آن داشت که چنانچه هر چه زودتر از هدرروی منابع جلوگیری نکنیم خسارت های زیاد و جبران ناپذیری به پایه های اقتصادی و فرهنگی جامعه وارد شود از این رو مقام معظم رهبری هشدار بسیار جدی درخصوص مصرف بهینه منابع و رعایت الگوی مصرف در پیام نوروزی سال ۱۳۸۸ و سخنرانی روز اول فروردین ماه ۱۳۸۸ در مشهد مقدس ارائه فرمودند که مجموعه بیانات ایشان در بخش بعدی کتاب آورده شده است.
مجموعه حاضر شامل بهینه های مصرف درخصوص راه کارهای عملی و عینی شامل آب، برق، گاز، مواد غذایی، دارو، زمان، مدیریت مالی، سوخت های فسیلی، پوشاک، ارتباطات، کاغذ و ساختمان است که براساس تحقیقات و پروژه های مختلف بدست آمده و سطح مصرف نهایی اندازه ها و نمادهای قابل درک در جامعه جمع آوری شده است و تا حد ممکن از کلی گویی خودداری شده و امید است مورد توجه خوانندگان گرامی قرار گیرد و ما را از راهنمایی ها، نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود بهره سازند که سخت نیازمند آن هستیم و آرزو می کنیم این گام کوچک در امر بسیار مهم استفاده درست و بهینه منابع کشور موثر باشد و نخبگان و گروه های پیشرو در جامعه اهتمام ویژه به مصرف بهینه و جلوگیری از هدرروی و افزایش کارایی منابع مادی، فرهنگی و انسانی جامعه نمایند.
دانلود فهرست کتاب