نام کتاب    : آیین نگارش اداری
تألیف و گردآوری     : معاونت تحقیق و توسعه مؤسسه دانش پارسیان
ناشر    : مؤسسه دانش پارسیان
نوبت چاپ     : اوّل- زمستان ۱۳۸۹
تیراژ    : ۲۵۰۰ نسخه
قیمت    : ۳۶۰۰۰ ریال
شابک    : ۸-۳۶-۵۴۵۱-۶۰۰-۹۷۸

درباره ما

شرکت دانش پارسیان در سال 1382 به منظور کمک به مدیریت منابع سازمانی با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات تشکیل گردید و در این مدت بر آن بوده که تکنولوژی‌های روز دنیا را مورد استفاده قرار داده و با خلاقیت و رویکرد استفاده بومی برای مصرف کننده نهایی، کارایی خدمات و محصولات تولیدی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده و ارتقاء دهد....

چکیده

یکی از عوامل مهم در دستیابی بشر به پیشرفت‌های خیرهکننده علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فنّی، اختراع خط و نگارش است. بشر به وسیله نوشته، نه‌تنها بر زمان و مکان تسلّط پیدا کرد بلکه با افکار و اندیشههای گذشتگان و ساکنان مناطق دیگر آشنا شد و بر افکار و اندیشههای همعصران خود تأثیر گذارد. بشر با استفاده از نگارش هم‌چنین توانست نسل‌های دیگر را از افکار و اندیشههای خود آگاه کند و با مطالعه نوشته‌های همنوعان خود، از کوچک‌ترین تا بزرگترین تحوّلات، تأثیر پذیرد.
زبان رایج اداری- که به منظور برقراری پیوندهای رسمی هر سازمان مورد استفاده است- در گذشته و حال به صورت «مکتوب» بوده و می‎باشد. نگارش و آگاهی از شیوه درست نگارش نوشته‎های اداری، به گردش بهتر اطلاعات و انجام بهتر امور کمک می‌کند و باعث موفّقیّت مدیریّت سازمان‌ها و نهادها در رسیدن به اهداف و ماموریت‌های آنها می‌شود.
نوشته‌های اداری بیان‌گر میزان دانش و تخصّص و کاردانی کارکنان، کارشناسان و مدیران سازمان‌های مختلف است زیرا آنها از طریق همین نوشته‌ها می‌توانند دانسته‌های خود را به کار گیرند، در انجام امور از آنها بهره گرفته و پیام خود را منتقل نمایند. این فعل و انفعالات از اهمّیّت ویژه‌ای برخوردار است، تا آنجا که می‌تواند نقشی اساسی در اجرای امور سازمان بر عهده داشته باشد.
برای انجام امور سازمان‌ها، گونه‌هایی از نوشته‌ها مانند: نامه، یادداشت، گزارش، پی‌نوشت، صورت‌جلسه و دستورالعمل و …، در جریان کارهای روزمره اداری قرار دارند که هر یک از این نوشته‌ها، نقشی حسّاس بر عهده دارد و از اهمّیّتی ویژه برخوردار است.

دانلود فهرست کتاب